Mario Beganović “Čovjek”
Privremena galerija Korzo, Korzo 26c, Rijeka
![]()
U privremenoj galeriji Korzo 26c u Rijeci od 24. do 30. listopada bila je otvorena izložba fotografija Marija Beganovića “Čovjek”, a sve u okviru riječkog festivala fotografije – PHOTORI.
“Na ovoj izložbi Mario Beganović izlaže dva ciklusa: Licem uz lice i Metaforičke metamorfoze. I jedan i drugi ciklus su zbirke eseja, priča sa snažnim dokumentarnim fundamentom, interpretirane jasnom i nedvosmislenom porukom, kompozicijski uravnotežene, estetski čiste i koherentne. Sam zaključuje: ‘Želim prenijeti stav. Promatrajući oko sebe, vidjeti i samog sebe.’ (…) Ova je izložba niz portreta iz javnoga prostora koji nisu samo portreti konkretnih lica, već je to niz portreta na kojima se zrcale učinci i posljedice ideološkoga, političkoga, ekonomskoga i svakoga drugog statusa ovoga društva.
Premalo je reći da je Mario Beganović fotografski autor. On je ponajprije samosvjesni analitičar i vrsni kritičar današnjice u kojoj živimo. Kako se kaže, punim plućima diše vlastiti život u svakom napravljenom snimku, jer to nije samo slučajna scena ulice, već je to, čini mi se, i njegov, a onda i nas promatrača i mentalni i emocionalni životni rakurs”, zapisao je Borislav Božić.
Mario Beganović rođen je u Zagrebu 1974. Sve škole završio u rodnom gradu. Posljednjih četvrt stoljeća novinar i autor dokumentarnih filmova HTV-a. Dobitnik nagrade Hrvatskoga novinarskog društva za najbolju reportažu. S fotoaparatom i rolama filma otac ga je rano ispratio u svijet fotografije. Član je Fotokluba Rijeka. Samostalno predstavio fotoradove u AKC Attack u Zagrebu i SKD Bazovica u Rijeci. Dijapazon tema je raznolik. Materijalizam i egzistencijalizam. Asinhronost motiva i pravilnost njihovih ponavljanja. Monokromatizam i koloristički kič. Mostovi prema napuštenim životima i prostorima. U temelju svakog kadra je uvijek ista potreba – ispričati priču. Prenijeti stav. Promatrajući oko sebe vidjeti i samog sebe. Iako je izložba u Rijeci završila, razgledati ju možete i na poveznici: https://photos.app.goo.gl/4sv73a4TJV2WLdxZ7
Multimedijska izložba, Lauba, Kuća za ljude i umjetnost
Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
![]()
U Laubi u Zagrebu otvorena je multimedijska izložba čiji postav prate slike domaćih suvremenih umjetnika, većinom one velikih formata koje su prepoznatljive za umjetnički opus određenih hrvatskih mladih umjetnika, prostorne i videoinstalacije te skulpture.
Unatoč aktualnoj situaciji, Lauba – Kuća za ljude i umjetnost nastavlja graditi prepoznatljivu urbanu notu i suvremeni kulturno-umjetnički sadržaj. Okupivši neke od najizlaganijih umjetnika mlađe i srednje generacije Laubine kolekcije, predstavlja se svojevrsna retrospektiva radova posvećena hrvatskoj suvremenoj sceni.
Izložbeni prostor tako postaje umjetnička pozornica cijenjenih suvremenih autora, a to su: Sofija Silvia (Silvia Potočki), Stipan Tadić, Zlatan Vehabović, Marina Mesar (OKO), Ivana Franke, Lala Raščić, Maja Gjajić, Boris Demur, Alem Korkut, Nikola Ukić, Ivan Fijolić, Lovro Artuković, Eugen Feller, Anto Jerković i drugi.
Maja BURGER
